İzmir Reklam Ajansı

İzmir Reklam Ajansı

İzmir Reklam Ajansı

İzmir Reklam Ajansı

İzmir Reklam Ajansı
İzmir Reklam Ajansı

YAZILIM UZMANI

UMURCAN KILIÇKAYA / 17.12.2020 15:36

İlhanart Blog

Digital Varlığınızı Sürdürmek : Mobil Uyumlu Web Sitesi

Mobil web trafiği yıldan yıla istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Peki bu işletmeniz için ne anlama geliyor? Dijital varlığınızı başarılı bir şekilde sürdürebilmek için, sitenizi mobil uyumlu hale getirmek çok önemli.

Tasarım Yaklaşımları

Mobil kullanıcı deneyimi hakkında konuşurken karşılaşacağınız bazı terimlerin kısa bir özetini burada bulabilirsiniz.

Sabit Genişlik

Sitenin düzeni ekran boyutuna göre değişmez; her zaman tutarlı bir genişlikte görüntülenir. Bu, herkesin bilgisayarlardan ziyaret ettiği web'in ilk günlerinde iyi çalıştı, ancak modern web'de, mobil cihazlardaki kullanıcıları küçük bir ekranda bir masaüstü kullanıcı arayüzünü yakınlaştırmak ve kaydırmak konusunda zorladı. Bu, "herkese uyan tek beden" yaklaşımıdır. Aynı beden pantolonu S beden ve L beden giyen müşterilerinize satmaya çalıştığınızı düşünün; çok fazla müşteri elde edemezsiniz. 

Değişken Genişlik

Site, ekran boyutuna yanıt verir, ancak yalnızca en basit şekilde: tüm genişlikler ekran boyutunun yüzdesi olarak tanımlanır, bu nedenle içerik, mevcut alanı dolduracak şekilde ayarlanır. Bu, sabit genişlikli sitelere göre bir gelişmedir, ancak yalnızca tüm ziyaretçilerin masaüstünden geldiği bir dünyada çalışır. Sütunların sayısı değişmediği için mobil deneyim hala zayıftır, bu nedenle içerik telefonlarda çok küçülür veya büyük ekranlarda çok genişleyebilir. Kıyafet benzetmesine devam edersek, akışkan genişlik, lastik belli bir pantolondur: Çeşitli bedenlere olur, ancak 45 kilo biri ve 110 kilo biri için mükemmel bir uyum olmayacaktır. 

Uyarlanabilir

Tasarım, birkaç sabit genişlikli düzenden birini görüntüleyerek ekran boyutuna uyum sağlar. Bu, mobil cihazlara uyum sağlamak için kabul edilebilir minimum çözümdür, ancak tasarım her cihazda mevcut ekran alanından tam olarak yararlanmadığı için ideal değildir. Bunun yerine, tasarımcılar, her cihaz türü için çeşitli genişlikleri işleyebilecek birkaç genel boyut belirlemelidir: Mobil, Tablet ve Masaüstü. Bunlar kesme noktaları olarak bilinir. Pantolonlar artık küçük, orta ve büyük olarak geliyor; müşterileriniz artık kendi bedenlerine uygun olanı bulabilirler. 

Duyarlı

Uyarlanabilir tasarımlar yalnızca kesme noktalarında değişirken, duyarlı tasarımlar kesme noktalarında büyük değişimler ve aradaki her boyutta daha küçük ayarlamalar yapar. Duyarlı tasarım, birkaç ideal düzen oluşturup kesme noktaları arasında ayarlama esnekliği ekleyerek, her cihazın mevcut ekran alanından tam olarak yararlanan bir site oluşturmak için değişken genişliğin ve uyarlanabilir yaklaşımların güçlerini birleştirir. Pantolonun bedenlerine ek olarak, lastik beller var, bu yüzden her bedene rahatça oluyor. 

 Ayrı Mobil Siteler

Sitenizin iyi bir mobil kullanıcı deneyimine sahip olup olmadığını kontrol etmek için sitenizi bir mobil cihaz üzerinden ziyaret etmeniz yeterlidir. Masaüstü sitenin, küçültülmüş bir sürümü (sabit veya değişken genişlikli) gösterilirse, siteniz mobil uyumlu değildir.

Geçmişte, işletmelerin iyi bir mobil deneyim sunmak için ayrı bir mobil site oluşturması gerekiyordu. Bunun dezavantajlar vardı; Yazılımcıların iki site geliştirmesi gerekiyordu. İçerik yöneticileri, yinelenen içeriği yönetmeli ve 2 sitenin birbiriyle tutarlı kalmasını sağlamalıydı. Pazarlamacılar, SEO sonuçlarıyla mücadele etmek zorundaydı. Kullanıcılar kötü bir web sitesi deneyimi yaşıyordu. Masaüstüne kaydedilen yer imleri mobil ile uyumsuzdu, sosyal medyadaki bağlantıların paylaşılması çoğu zaman başkalarını sitenin cihazlarıyla eşleşmeyen bir varyantına yönlendirdi ve son olarak, mobil site genellikle masaüstü sitedeki içeriğin sınırlı bir alt kümesi olarak kalıyordu. 

Duyarlı Tasarım Ve Sunucu Tarafı Bileşenleri (RESS) 

RESS, çok cihazlı dünyada web geliştirmeye yönelik modern bir çözümdür. Ayrı mobil sitelerin eski modelini geliştirme, içerik yönetimi, SEO ve UX sorunlarını çözer. Öncesinde daha fazla planlama gerektirse de, web sitesinin varlığı boyunca zamandan ve emekten tasarruf sağlar. Tipik bir duyarlı tasarım, istemci tarafındaki tüm değişiklikleri yapar, yani herkes aynı siteyi indirir ve bu daha sonra tarayıcıdaki ekran boyutu için optimize edilir. Bazen, özellikle fotoğrafçılık ve videoda mobil için optimize etmeniz gerekir. Burası Sunucu Tarafı Bileşenlerinin devreye girdiği yerdir. Siteyi ziyaretçiye teslim etmeden önce, sistem bunların ne tür bir cihazda olduklarını belirler ve tam olarak ihtiyaç duydukları şeyi sağlar. Bu, görsel tasarımı iyileştirir ve yükleme süresini azaltır. Yükleme süresi, kullanıcı deneyiminde önemli bir faktör olmaktadır ve mobil trafik masaüstü taramayı geride bıraktıkça daha da önemli hale gelmektedir. 

 Şimdi Ne Yapmalıyım? 

Etkili bir duyarlı tasarım, iyi planlanmış bir yapıya dayanır, bu nedenle eski bir sitenin üzerine inşa etmek, daha az etkili bir sonuç elde etmek için daha fazla zaman alabilir. Siteniz, duyarlı bir kullanıcı arayüzünün uygulanmasını zorlaştıracak şekilde oluşturulmuşsa, yeni bir başlangıç yapmayı düşünmenin zamanı gelmiştir.

Hedef kitlenize hitap eden, markanıza özel profesyonel çözümler için İzmir Reklam Ajansı "İlhanart Pazarlama Ajansı" olarak tüm sorularınıza cevap vermeye hazırız. Bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar