İzmir Reklam Ajansı

İzmir Reklam Ajansı

İzmir Reklam Ajansı

İzmir Reklam Ajansı

İzmir Reklam Ajansı
İzmir Reklam Ajansı

PELİN GÜVEN

SOSYAL MEDYA UZMANI / 14.11.2020 10:59

İlhanart Blog

Kapatılan Instagram Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram kullanıyorsanız, sosyal ağ uygulamasının nasıl bağımlılık yapabileceğinin farkında olmalısınız.

İster takip ettiğiniz sonsuz hesap akışında geziniyor olun ister yemeklerinizi, gezilerinizi ve günlük olaylarınızı kendi yayınınızda titizlikle belgeliyor olun, Instagram’ın hızlı bir biçimde hayatımızı ele geçirmeye başladığı bir gerçek. Bu sebeple, hesabınızı bir süreliğine devre dışı bırakmayı düşündüğünüz bir noktaya gelebilirsiniz. Bu şekilde ihtiyacınız olan bir mola verebilirsiniz.

Neyse ki hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmak kadar, geri dönmeye hazır olduğunuzda Instagram hesabınızı yeniden etkinleştirmek de bir o kadar kolaydır! Instagram hesabınızı sildiyseniz ve kurtarmak istiyorsanız, Instagram politikasına göre önceki hesabınızı ya da önceden kullanmış olduğunuz kullanıcı adını geri alamayacağınızı bilmelisiniz.

Instagram hesabını yeniden etkinleştirin

1. Instagram uygulamanızı açın. Geçici olarak devre dışı bırakılan bir hesabı yeniden etkinleştirmek için hesabınıza tekrar giriş yapmanız yeterlidir.

Hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakırsanız Instagram'ın onu sadece 1 hafta süreyle devre dışı bırakacağını da göz önünde bulundurmalısınız.

2. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Bu kimlik bilgileri, devre dışı bırakılan hesabınızı başarı ile geri yüklerse bu, hesabınızın tekrar etkin olduğu manasına gelir.

Öte yandan, bu adım işe yaramadıysa ve oturum açamadıysanız şifrenizi sıfırlamanız gerekecektir.

1. Oturum açma düğmesinin altındaki ‘’Parolanızı mı unuttunuz? ‘’a tıklayın.

2. Instagram hesabınızı yaratmak için kullanılacak olan kullanıcı adınızı ya da e-posta adresini girin. Bilgileri doğru girdiyseniz şifrenizi sıfırlama adımlarını içeren bir e-posta alacaksınız.

Zaten hesabınızda oturum açtıysanız ve şifrenizi değiştirmek istiyorsanız kullanıcı profilinizden ayarlara erişmelisiniz. Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya dokunun. "Hemen Şifre Değiştir" seçeneğini bulacaksınız.


Instagram'ın Kullanım Koşulları

Parolanızı kurtaramazsanız, hesabınız devre dışı kaldıysa ve sebebini bilmiyorsanız, hesabınızın feshedilip sonlandırılmadığını belirlemek için Instagram'ın kullanım koşullarını incelemelisiniz. İhlalin ciddiyetine bağlı şekilde hesabınızı yeniden etkinleştirebilir ya da etkinleştiremeyebilirsiniz.

Bu platform tarafından oluşturulan topluluk kurallarına uygun videolar ya da resimler yayınlayarak hesabınızın devre dışı bırakılmasını önleyebilirsiniz. Bunlardan bazıları:

 • Size ait resimleri ve videoları, yani kendinize ait olduğunu iddia edebileceğiniz içerikleri yayınlayın.
 • Yüklediğiniz herhangi bir fotoğraf ya da video her yaşa uygun olmalıdır. Cinsel ya da şiddet barındıran içerik veya çıplak fotoğraflar paylaşmayın. Ayrıca, kişinin kendisine zarar vermeyi teşvik edebilecek içeriklerden kaçının.
 • Diğer üyelere karşı saygılı olun.
 • Spam göndermeyin: Tekrar eden yorumlara izin verilmez, hizmetin ticari amaçlar, indirim kodları ya da web sayfaları için manipüle edilmesine izin verilmez.

Instagram'ın kullanım koşullarını ihlal etmekten kaçının

Aşağıdaki kurallara uymazsanız Instagram daha önce bildirimde bulunmaksızın hesabınızı feshedebilir:

 • En az 13 yaşında olmalısınız.
 • Hesabınızı başka birine satmamalı ya da devretmemelisiniz.
 • Diğer hesaplara erişmek için bilgi istemeyin.
 • Şiddet içeren, ayrımcı ya da cinsel içerik yayınlamayın.
 • Diğer kullanıcılara spam göndermemelisiniz.
 • Botlar ya da otomatik cihazlar gibi yetkili olmayan yollarla hesap oluşturmayın.
 • Herhangi bir virüsü ya da yıkıcı nitelikteki kodu aktarmamalısınız.
 • Instagram'ın özel API'sına erişmemelisiniz.
 • Instagram'ı asla yasadışı amaçlarla kullanmayın.
 • Hesabınızda gerçekleşen tüm eylemlerden siz sorumlusunuz.
 • Araçlar dahil şifrenizi ASLA kimseyle paylaşmayın: Bazı uygulamalar içeriğinizi programlamanıza yardımcı olur ancak bazıları sizden şifrenizi isteyebilir, bu güvenli değildir. Artıları ve eksileri öğrenmek istiyorsanız

İşletme hesabınız kapatıldıysa;

 • Instagram hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınızda ‘’Hesabınız koşullarımızı ihlal ettiği için kapatıldı. Hesabını nasıl geri alabileceğini öğren.’’ gibi bir uyarı ile karşılatıysanız Instagram hesabınızı taklit, spam, telif ve benzer sebeplerden dolayı kapatmış olabilir.

 ya da 

 • "Bize bildirin" butonuna tıkladığınızda karşınıza bir form çıkacak,
 • Eğer işletme profiliniz var ise işletmenin size ait olduğunu kanıtlayan bir belge yüklemeniz gerekiyor (fatura, kuruluş belgesi, ruhsat vb.). Unutmayın ki formu doldururken girdiğiniz mail adresi, hesabınızı açarken kullandığınız mail adresi olmalı ve mail adresine giriş yapabiliyor olmalısınız. Formu doldurup gönderdikten sonra yapacağınız şey sadece beklemek.

Bu adımları uyguladıktan sonra hesabınızı kurtarmazsanız ne olur?

Tüm bu adımları uyguladıktan sonra erişim sağlayamazsanız yapabileceğiniz en iyi şey neler olup bittiğini öğrenmek için direkt olarak Instagram ile iletişime geçmektir. Aşağıdaki yollarla onlarla iletişim kurabilirsiniz:

 • İnternetten Instagram'ın "Yardım Merkezi"ne girin.
 • Hesabınızdan "Bir şey çalışmıyor" seçeneğine dokunabilirsiniz. Hesabınıza giriş yapamıyorsanız hesabınızı geri yüklemeye yönelik talimatları bulmak için "Giriş yapamıyorum" u tıklayın.
 • Gizlilik ve Güvenlik Merkezi'ne erişin ve "Bir şey bildir" seçeneğine tıklayın, sorunu diğer kullanıcılarla ya da kendi hesabınızla bildirebileceksiniz.
 •  Instagram Facebook sayfasını açın. www.facebook.com/instagram adresine gidebilirsiniz. Buradan direkt mesaj yollayıp destek isteyebilirsiniz.

Instagram'dan bir yanıt aldığınızdan emin olmak için mesajı yazarken göz önünde bulundurmanız gerekli olan birkaç şey var:

 • Üzgün ​​görünmemeye çalışın: Açık ve tarafsız bir mesaj gönderirseniz cevap alma olasılığınız daha yüksektir.
 • Net olun: Basitçe "Giriş yapamıyorum" demeyin. Açık olmaya çalışın ve sorunu ve sorunu çözmek için aldığınız önlemleri belirtin.
 • Sorunla ilgili bir ekran görüntüsü ekleyin: Bu, destek ekibinin sorunu anlamasına yardım edecektir.
 • Kullanıcı adınızı eklediğinizden emin olun (Ancak şifrenizi eklemeyin).

Bu adımların hepsini gerçekleştirseniz bile arzu ettiğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Uygulama bu noktada, kural ihlali olup olmadığını inceliyor. Herhangi bir yanlışlık olması halinde, yapmış olduğu hatayı geri düzeltiyor. Ancak gerçekten kural ihlali yapmanız durumunda maalesef yapabileceğiniz bir şey yok. Bu ihlalden dolayı hesabınızı açılmayabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız yeni bir hesap açmaktan başka şansınız kalmıyor.

Hesabınızı geri aldınız mı?

Tüm bu adımlardan sonra Instagram hesabınızı kurtarmayı başardıysanız ve hesabınızı daha verimli kullanmak istiyorsanız size bazı ipuçları bırakıyorum:

 • Instagram istatistiklerinizi ölçün: Bu şekilde stratejinizin nasıl çalıştığını ve içerisindeki herhangi bir şeyi değiştirmeniz gerekip gerekmediğini bilirsiniz.
 • Zaman dönemlerini karşılaştırmak ve takip etmek için aylık raporlar alın.
 • İçeriğinizi, akışınız takipçileriniz için enteresan olacak ve her gün zaman kaybetmek mecburiyetinde kalmayacak biçimde planlayın.

 

Yorumlar