İzmir Reklam Ajansı

İzmir Reklam Ajansı

İzmir Reklam Ajansı

İzmir Reklam Ajansı

İzmir Reklam Ajansı
İzmir Reklam Ajansı

PELİN GÜVEN

SOSYAL MEDYA UZMANI / 22.12.2020 09:26

İlhanart Blog

İnternette Görünür Olmak: SEO

Bu kılavuz, web sitenize daha fazla satış yaptırmak ve daha üst sıralara ulaşmanızı sağlamak için uygulamanız gereken basit bir SEO Kontrol Listesi’dir.

NOT: Bu listedeki bazı noktaları düzgün uygulayabilmek temel HTML bilgisi gerektirebilir.

1. Google Web Yöneticisi Araçları’nı Yükleyin

 Google Web Yöneticisi Araçları, web sitenizin Google aramada nasıl göründüğüne ilişkin ayrıntılı rapor sağlar. Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanmaya başlamak için google hesabı oluşturmanız gerekecektir.

2. Google Analytics'i Yükleyin

 Google Analytics, Google tarafından sunulan ve web sitenize yapılan ziyaretler veya tıklamalar hakkında ayrıntılı istatistikler ve raporlar oluşturan bir hizmettir. Kaydolduktan sonra başlamanıza yardımcı olacak bir "Google Analytics Başlangıç Kılavuzu" mevcuttur.

3. XML Site Haritası Oluşturun

 Site Haritaları, tüm sayfaların bir listesini oluşturarak Google gibi arama motorlarına sitenizdeki sayfalar hakkında bilgi vermenin bir yoludur. Google'a "XML site haritası oluşturma" yazarak, web sitesi adresiniz için kolayca bir site haritası oluşturabilirsiniz.

 Site haritasını oluşturduktan sonra, bunu web sitenize yüklemeniz ve Google Web Yöneticisi Araçları'na göndermeniz gerekir.

4. Alt Etiketleri ile TüM Görselleri Optimize Edin

 Arama motorları görselleri okuyamaz, bu nedenle görsellerinizi tanımlamanıza yardımcı olması için alt etiketleri kullanmanız, hepsinin uygun şekilde adlandırıldığından emin olmanız ve görselle alakalı metnin yanına alt etiketleri yerleştirmeniz gerekir.

5. Bozuk Bağlantıları Düzeltin

 Bozuk bağlantılar, web sitenize tıklandığında bir hata sayfasına veya ulaşılamayan sayfaya giden bağlantılardır; bunun nedeni, bağlantınızın gittiği sayfanın artık mevcut olmaması veya bağlantının siteye yanlış yazılmış olması olabilir. Bağlantıları inceleyerek tüm geçersiz ve bozuk bağlantıları düzelttiğinizden emin olun. Google'da “Bozuk Bağlantılar Denetleyicisi”ni aratırsanız, bu hizmeti çevrimiçi olarak sunan ve bozuk bağlantıları kontrol etmek için ayrıntılı bir tarama yapan birçok web sitesi mevcuttur.

6. Sitenizİ Mobil Uyumlu Hale Getirin

 İnternete girmek için akıllı telefon kullanan kişi sayısı gün geçtikçe artmakta. Bunun için web sitenizin tüm cihazlarla uyumlu olması çok önemlidir.Tamamen duyarlı bir web sitesi her tür cihaza uyarlanacak ve düzgün çalışacaktır, böylece web sitenize ister bilgisayardan ister telefondan görüntüleniyor olsun, web sitesi ekran boyutuna uygun şekilde sığacak ve mümkün olan en iyi görüntülemeyi sağlayacaktır.

7. Sayfaların Yükleme Hızını Artırın

 Sayfa yükleme hızı, Google tarafından kullanılan sıralama faktörlerinden biridir. Sayfa yükleme hızını artırmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Dosya sıkıştırmayı uygulayın 
 • Tarayıcı önbelleğini kullanın
 • Haricileştirilmiş CSS/JavaScript kodunu kullanın
 • Grafikleri ve video boyutunu optimize edin
 • Komut dosyalarını en alta yerleştirin 
 • Ortalama olarak, bir sayfanın yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse, hızın yavaş olduğu ve sayfanın ağır yüklendiği kabul edilir.

8. Daha Kaliteli Geri Bağlantılar Alın

Backlink (geri bağlantılar), internette dolaşan potansiyel müşterilerinizi, web sitenize yönlendiren bir linktir. Arama motorları bir backlink’i güvenilirliğin bir oyu olarak görür. İnsanlar içeriğinizi yararlı ve ilginç bulduklarında doğal bağlantılar alabilir ve kendi web sitelerine bağlantılar yerleştirebilir ve aşağıdaki gibi yöntemleri kullanarak geri bağlantılar oluşturabilirsiniz:

 • Popüler dizinlerde listelenmek
 • Sosyal medya pazarlaması
 •  Blog
 • Orijinal, çekici içerik
 • E-posta erişimi
 • PR maruziyeti

9. Geri bağlantıların kalitesini artırın

 Geri bağlantılar SEO'nuz için büyük önem taşır, ancak önemli olanın miktarın değil kalitenin olduğunu unutmamalısınız.

10. Google Haritalar’a Konum Ekleyin

 Tüketicilerin %97'si yerel işletmeleri internette aramaktadır, bu nedenle yerel bir işletme sahibiyseniz ve bir adresiniz (ofis,işyeri vb.) varsa, Google Haritalar’a kaydolmalısınız. Google Haritalar hesabı, yerel arama motoru sıralamanızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

11. Birkaç Video Hazırlayın

 Videolar, daha fazla trafik ve satış elde etmek için kullanabileceğiniz önemli bir pazarlama aracıdır. Müşterilere markanız, uzmanlığınız ve başarı hikayelerinizi anlatmak için videoları kullanın. Web siteniz ve blogunuz dışında videolarınızı tanıtmak için Youtube gibi video içerik platformlarını kullanabilirsiniz.

Bu listedeki ögeleri doğru ve sistemli uygulamak, sitenizin Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

9. Geri bağlantıların kalitesini artırın

Geri bağlantılar SEO'nuz için büyük önem taşır, ancak önemli olanın miktarın değil kalitenin olduğunu unutmamalısınız.

10. Bir Google Haritalar’a Konum Ekleyin

Tüketicilerin % 97'si yerel işletmeleri internette aramaktadır, bu nedenle yerel bir işletme sahibiyseniz ve bir adresiniz (ofis,işyeri vb) varsa, Google Haritalar’a kaydolmalısınız. Google Haritalar hesabı, yerel arama motoru sıralamanızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

11. Birkaç video hazırlayın

Videolar, daha fazla trafik ve satış elde etmek için kullanabileceğiniz önemli bir pazarlama aracıdır. Müşterilere markanız, uzmanlığınız ve başarı hikayelerinizi anlatmak için videoları kullanın.

Web siteniz ve blogunuz dışında, videolarınızı tanıtmak Youtube gibi video içerik platformlarını kullanabilirsiniz.

Bu listedeki ögeleri doğru ve sistemli uygulamak, sitenizin Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. İzmir reklam ajansı "İlhanart Pazarlama Ajansı" olarak her sorunuzu yanıtlamaya hazırız. Bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar